Co trzeba wiedzieć o inhibitorach α-glukozydaz?

Przedstawicielem tej grupy jest akarboza. Akarboza opóźnia trawienie przyjętych z pokarmem węglowodanów złożonych. Mechanizm działania akarbozy polega na hamowaniu aktywności enzymów (α-glukozydaz) odpowiedzialnych za rozkład przyjętych z pokarmem węglowodanów złożonych do postaci glukozy i innych cukrów prostych. Zahamowanie aktywności tych enzymów u osób z cukrzycą, prowadzi do opóźnienia wchłaniania glukozy i obniżenia hiperglikemii poposiłkowej. Akarboza nie wpływa na zwiększenie stężenia glukozy we krwi po spożyciu czystej glukozy, fruktozy (zawartej np. w owocach) ani też laktozy (zawartej w mleku). Proces wchłaniania i trawienia tłuszczów oraz białek pozostaje niezmieniony.


Akarboza jest stosowana jako leczenie wspomagające inne formy leczenia cukrzycy typu 2.
Akarboza nie wpływa bezpośrednio na stężenie glukozy we krwi, zatem stosowana jako jedyny lek nie powoduje hipoglikemii. Jednak w skojarzeniu z insuliną lub pochodnymi sulfonylomocznika, nasila ich efekt hipoglikemizujący.

U kogo nie można stosować inhibitorów α-glukozydaz?

Nie należy stosować tej grupy leków w przypadku: nadwrażliwości na akarbozę, kwasicy ketonowej, marskości wątroby, niewydolności nerek, chorób zapalnych jelit, owrzodzeń okrężnicy, niedrożności jelit lub predyspozycji do jej rozwoju, przewlekłych chorób jelit związanych ze znacznymi zaburzeniami trawienia lub wchłaniania, chorób których przebieg może ulec pogorszeniu w wyniku zwiększonej produkcji gazów w jelitach.