Jakie mogą być objawy cukrzycy?

W zależności od tego jak szybko dochodzi do zwiększenia stężenia glukozy we krwi i jak długo stan ten się utrzymuje, pojawiają się różne objawy kliniczne.

Objawy cukrzycy typu I

W przypadku cukrzycy typu 1 objawy narastają w ciągu kilku dni lub tygodni. Do typowych objawów należą: wzmożone pragnienie i oddawanie dużych ilości moczu (wielomocz), skłonność do rozwoju kwasicy metabolicznej (z możliwością wystąpienia śpiączki), chudnięcie mimo zwiększonego apetytu, ogólne osłabienie.
U niektórych chorych, po burzliwym początku, w 3-4 miesiącu choroby, dochodzi do przejściowego ustąpienia objawów, trwającego nawet kilka miesięcy.
Cukrzyca typu 1 występuje najczęściej u osób młodych (<20 r.ż.), ale może wystąpić w każdym wieku.

Objawy cukrzycy typu II

Cukrzyca typu 2, niejednokrotnie pozostaje nierozpoznana przez wiele lat. Wynika to z faktu, że niedobór insuliny w tej postaci często narasta powoli i hiperglikemia nie jest dostatecznie nasilona by wywołać zauważalne objawy (nadmierne pragnienie, wielomocz). Jednak hiperglikemia ta jest już wystarczająca do spowodowania zmian morfologicznych i czynnościowych w organizmie. Dlatego pierwszymi objawami mogą być już powikłania: często występujące zakażenia ropne skóry, zgorzel stopy, świąd sromu, nerwobóle. Nierzadko postać ta występuje u osób z otyłością, zaburzeniami lipidowymi we krwi, nadciśnieniem tętniczym, zwiększonym stężeniem kwasu moczowego we krwi, miażdżycą tętnic. Ta postać cukrzycy występuje zwykle u osób starszych (> 40 r.ż.)