Cynk organiczny a cukrzyca

Pomyślałbyś, że minerał może odgrywać rolę w leczeniu cukrzycy wynikającej z zaburzenia metabolizmu węglowodanów? Jednakże badania wykazały, że cynku może być z pewnością korzystny w leczeniu cukrzycy. Oto kilka ciekawych wniosków z podsumowania wyników kilku badań:

Cynk a poziom cukru we krwi

Regularne spożywanie cynku może zmniejszyć poziom cukru we krwi na czczo (po 8 godzinach od ostatniego posiłku), stężenie cukru we krwi 2 godziny po posiłku i wartości HbA1c, która determinuje najczęściej wysokie wartości cukru we krwi. Wszystko to może wspomóc długoterminową „kontrolę cukru we krwi”, przez co skutecznie zapobiegać powikłaniom spowodowanym przez wysoki poziom cukru we krwi.

Wpływ cynk na poziom cholesterolu

Okazało się, że suplementacja cynku wpływa także korzystne na stężenia lipidów. Podsumowując wyniki, stwierdzono znaczące obniżenie poziomu trójglicerydów, LDL-cholesterolu i cholesterolu całkowitego, podczas gdy poziom ochronnego cholesterolu HDL nie wzrosła. Jako, że cukrzyca prawie zawsze nieuchronnie prowadzi do powikłań w postaci chorób układu sercowo-naczyniowego, można skutecznie im zapobiec utrzymując normalne poziomy lipidów we krwi. Ponadto, zastosowanie cynku również okazało się skuteczne w obniżaniu ciśnienia krwi.

Rola cynku w cukrzycy typu 2

Odpowiednie spożycie cynku może również odgrywać rolę w cukrzycy typu 2, co zapewnia ochronę przed wolnymi rodnikami. Jest to także korzystne, ponieważ powikłania cukrzycy często  obejmują miażdżycę, która powoduje nie tylko zaburzenia w metabolizmie węglowodanów, ale również lipidów i białek. Z drugiej strony, przeciwutleniacze zabezpieczają ściany naczyń krwionośnych, w ten sposób przeciwdziałają miażdżycy i zwężeniu naczyń.

Rola cynku w  neuropatii cukrzycowej

W połączeniu z witaminami C i E oraz magnezem, cynk może również przynieść poprawę  w  neuropatii cukrzycowej. Neuropatia jest również częstym powikłaniem cukrzycy, gdy nerwy są uszkodzone (np. na stopie lub nodze). To dlatego nie wykryte, a następnie zainfekowane obrażenia są tak typowe.
Ta sama kombinacja witamin i minerałów może być przydatna w celu zmniejszenia strat białka z moczem, które wskazuje na uszkodzenia naczyń włosowatych w nerkach u pacjentów chorych na cukrzycę.

W analizowane badaniach zazwyczaj obserwowano efekty organicznie związanego cynku w dawce 30 mg.

Dzięki rozwojowi nauk przyrodniczych, coraz lepiej rozumiemy funkcjonowanie naszego organizmu oraz naturę wielu chorób. Wiadomo już, że prosty i naturalny czynnik, taki jak cynk, który był już znany jako doskonały przeciwutleniacz, może być bardzo użyteczny także w leczeniu cukrzycy.

Źródło: Effects of zinc supplementation on diabetes mellitus: a systematic review and meta-analysis – Diabetology & Metabolic Syndrome 212