APAP ból i gorączka C plus,tabl.mus.,10szt

28,99 

SKU: iAPTEKA1 514 Kategoria:

Opis

Nazwa: Apap C Plus
Postać: tabl.mus.
Dawka: 0,5g+0,3g
Opakowanie: 10 tabl. (5 blist.po 2 szt.)
Skład:

1 tabletka musująca zawiera jako substancje czynne :

Paracetamolum (paracetamol)

500 mg

Acidum ascorbicum (kwas askorbowy)

300 mg

Substancje pomocnicze, patrz: pkt 6.1.

Działanie: – przeciwbólowo,- przeciwgorączkowo,- witamina C uzupelnia zwiększone zapotrzebowanie na kwas askrobowy
Wskazania:

Krótkotrwałe leczenie objawów występujących w przebiegu przeziębienia lub grypy, takich jak: gorączka, ból głowy, ból gardła, bóle mięśniowe i bóle kostno-stawowe.

Przeciwwskazania:

Nadwrażliwość na substancje czynne lub którąkolwiek substancję pomocniczą preparatu. Wrodzony niedobór dehydrogenazy glukozo-6-fosforanowej. Ciężka niewydolność wątroby lub nerek. Kamica moczowa. Wirusowe zapalenie wątroby. Choroba alkoholowa. Fenyloketonuria (ze względu na zawartość aspartamu). Stosowanie inhibitorów MAO oraz okres 2 tygodni po ich odstawieniu. Stosowanie zydowudyny (AZT). Stosowanie u dzieci w wieku poniżej 12 lat.

Działania niepożądane:

• Zaburzenia krwi i układu chłonnego: rzadko: trombocytopenia uwarunkowana autoimmunologicznie, leukopenia, agranulocytoza, granulocytopenia, neutropenia, niedokrwistość hemolityczna.

• Zaburzenia żołądka i jelit: nudności, wymioty.

• Zaburzenia nerek i dróg moczowych: kolka nerkowa, martwica brodawek nerkowych,

ostra niewydolność nerek, kamica moczowa.

• Zaburzenia wątroby i dróg żółciowych: uszkodzenie wątroby.

• Zaburzenia układu immunologicznego: rzadko: reakcje alergiczne jak obrzęk Quinckego, duszność, skurcz oskrzeli, zlewne poty, obniżenie ciśnienia tętniczego krwi aż do objawów wstrząsu.

• Zaburzenia skóry i tkanki podskórnej: niezbyt często: rumieniowe, pokrzywkowe reakcje skórne i zaczerwienienie skóry.

Interakcje:

Leku nie należy stosować równocześnie z innymi lekami zawierającymi paracetamol. Leki przyspieszające opróżnianie żołądka (np. metoklopramid) przyspieszają wchłanianie paracetamolu, natomiast leki opóźniające jego opróżnianie (propantelina), mogą opóźniać wchłanianie paracetamolu. Stosowanie paracetamolu jednocześnie z lekami z grupy inhibitorów MAO oraz w ciągu 2 tygodni po zakończeniu leczenia tymi lekami, może wywołać stan pobudzenia i gorączkę.

Lek stosowany krótkotrwale w dawce terapeutycznej nie wykazuje istotnej klinicznie interakcji z lekami przeciwzakrzepowymi.

Równoczesne stosowanie paracetamolu z zydowudyną (AZT) może nasilać toksyczne działanie zydowudyny na szpik kostny.

Lek może nasilać działanie leków przeciwzakrzepowych (pochodne kumaryny). Równoczesne stosowanie paracetamolu i leków zwiększających metabolizm wątrobowy, tj. niektóre leki nasenne lub leki przeciwpadaczkowe np. fenobarbital, fenytoina, karbamazepina, hydrazyd kwasu izonikotynowego, jak również ryfampicyna może prowadzić do uszkodzenia wątroby. Przy jednoczesnym podawaniu paracetamolu i chlorzoksazonu wzrasta hepatotoksyczność obu substancji.

Paracetamol wydłuża około 5-krotnie czas połowiczej eliminacji chloramfenikolu. Równoczesne stosowanie paracetamolu z zydowudyną (AZT) może nasilać skłonność do neutropenii.

Picie alkoholu podczas leczenia paracetamolem prowadzi do powstawania toksycznego metabolitu wywołującego martwicę komórek wątrobowych, co w następstwie może doprowadzić do niewydolności wątroby.

Kwas askorbowy zwiększa wchłanianie glinu z zawierających go leków, zwiększa wchłanianie żelaza.

Stosowanie leku może być przyczyną fałszywych wyników niektórych badań laboratoryjnych, wykonywanych metodami oksydoredukcyjnymi (oznaczanie glukozy, kreatyniny).

Dawkowanie:

Jednorazowo 1 tabletkę. Przyjmować co 4-6 godzin. Nie należy stosować więcej niż 3 tabletki na dobę. Przed zażyciem tabletkę należy rozpuścić w ½ szklanki wody. Nie należy stosować u dzieci w wieku poniżej 12 lat.

Dawkowanie (dorośli): Jednorazowo 1 tabletkę. Lek przyjmować co 4-6 godzin.Nie należy stosować więcej niż 3 tabletki na dobę.Przed zażyciem tabletkę należy rozpuścić w 1/2 szklanki wody.Nie należy stosować u dzieci poniżej 12 lat.
Odtrutki: W przypadku przyjęcia większej dawki leku Apap C Plus niż zalecana mogą wystąpić: – nudności, – wymioty, – nadmierna potliwość, – senność, – ogólne osłabienieLeczenie przedawkowania paracetamolu polega na sprowokowaniu wymiotów, jeśli od zażycia nie upłynęłowięcej niż godzina, podaniu węgla aktywowanego.W przypadku przyjęcia bardzo dużych dawek leku należy niezwłocznie zwrócić się do lekarza. Podaje się odtrutki: metioninę i kontynuuje leczenie acetylocysteiną na oddziale intensywnej terapii.
Środki ostrożności:

Lek zawiera paracetamol. Ze względu na ryzyko przedawkowania należy sprawdzić, czy inne przyjmowane leki nie zawierają paracetamolu.

Ostrożnie stosować u osób z niewydolnością wątroby lub nerek, astmą oskrzelową oraz hemochromatozą, a także na diecie ubogosodowej. Jedna tabletka APAP C Plus zawiera 167 mg sodu. W trakcie przyjmowania leku nie należy pić alkoholu ze względu na zwiększone ryzyko wystąpienia toksycznego uszkodzenia wątroby. Szczególne ryzyko uszkodzenia wątroby istnieje u osób głodzonych i regularnie pijących alkohol.

Prowadzenie pojazdów:

4.7. Wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów mechanicznych i obsługiwania urządzeń mechanicznych w ruchu Nie wywiera wpływu.

Przedawkowanie:

Przypadkowe lub zamierzone przedawkowanie leku może spowodować w ciągu kilku, kilkunastu godzin objawy takie jak nudności, wymioty, nadmierną potliwość, senność i ogólne osłabienie. Objawy te mogą ustąpić następnego dnia, pomimo że zaczyna się rozwijać uszkodzenie wątroby, które następnie daje o sobie znać rozpieraniem w nadbrzuszu, powrotem nudności i żółtaczką.

W każdym przypadku przyjęcia jednorazowo paracetamolu w dawce 5 g lub większej należy sprowokować wymioty, jeśli od spożycia nie upłynęło więcej niż godzina. Należy podać doustnie 60-100 g węgla aktywowanego, najlepiej rozmieszanego z wodą. Wiarygodnej oceny ciężkości zatrucia dostarcza oznaczenie stężenia paracetamolu we krwi. Wartość tego stężenia w stosunku do czasu, jaki upłynął od zażycia paracetamolu jest wartościową wskazówką, czy i jak intensywne leczenie odtrutkami będzie konieczne. Jeśli oznaczenie stężenia paracetamolu we krwi nie jest możliwe, a prawdopodobna przyjęta dawka paracetamolu była duża, należy wdrożyć bardziej intensywne leczenie odtrutkami: należy podać 2,5g metioniny i kontynuować leczenie acetylocysteiną lub (i) metioniną, które są bardzo skuteczne w pierwszych 10-12 godzinach od zatrucia, ale prawdopodobnie są także skuteczne po 24 godzinach. Leczenie zatrucia paracetamolem powinno odbywać się w szpitalu, w warunkach oddziału intensywnej terapii.

Ciąża:

Paracetamol przenika przez łożysko, a także do mleka kobiet karmiących piersią w ilości ok. 1% dawki przyjętej przez matkę. Kwas askorbowy również przenika przez łożysko i do mleka. Lek może być stosowany w okresie ciąży i karmienia piersią w razie zdecydowanej konieczności.

PKWIU 21.20.13.0
Rodzaj Lek OTC
EAN 5909991004927
BLOZ_07 3000925