Mucofortin tabl.mus. 600mg 10tabl.(poj.)

19,12 

SKU: iAPTEKA1 7335 Kategoria:

Opis

MUCOFORTIN 10 tabletek musujących

Acetylcysteinum 600 mg

LEK OTC

  • Rozrzedza wydzielinę dróg oddechowych
  • Ułatwia odkrztuszanie

 

Opis produktu Mucofortin

Mucofortin stosuje się krótkotrwale jako lek rozrzedzający wydzielinę dróg oddechowych i ułatwiający jej odkrztuszanie u pacjentów z objawami zakażenia związanego z przeziębieniem.

 

1 tabletka musująca raz na dobę.

Stosować co najmniej 4 godziny przed snem.

Podanie doustne.

Leku nie należy stosować u dzieci i młodzieży w wieku poniżej 18 lat.

 

 

Producent:
Natur Produkt Pharma Sp. z o.o.

ul. Podstoczysko 30

07-300 Ostrów Mazowiecka

 

Dystrybutor:

Natur Produkt Zdrovit Sp. z o.o.

ul. Nocznickiego 31, 01-918 Warszawa

 

Mucofortin, 600 mg, tabletki musujące. Jedna tabletka musująca zawiera 600 mg acetylocysteiny. Substancje pomocnicze o znanym działaniu: Jedna tabletka musująca zawiera: 682,2 mg izomaltu, 39,9 mg aspartamu, 669,9 mg sodu wodorowęglanu (co odpowiada 183,4 mg sodu).

 

MUCOFORTIN – Wskazania do stosowania

Produkt leczniczy Mucofortin stosuje się krótkotrwale jako lek rozrzedzający wydzielinę dróg oddechowych i ułatwiający jej odkrztuszanie u pacjentów z objawami zakażenia związanego z przeziębieniem.

MUCOFORTIN – Dawkowanie i sposób podawania

Dorośli 600 mg acetylocysteiny (1 tabletka musująca) raz na dobę. Produkt nie powinien być stosowany dłużej niż 5 dni bez konsultacji z lekarzem. Dzieci i młodzież (w wieku poniżej 18 lat) Ze względu na ilość substancji czynnej produktu Mucofortin nie należy stosować u dzieci i młodzieży w wieku poniżej 18 lat. Sposób podawania: podanie doustne. Tabletkę musującą należy rozpuścić w pół szklanki wody i wypić natychmiast po rozpuszczeniu. Roztwór jest przejrzysty i bezbarwny.

MUCOFORTIN – Uwaga

Stosować co najmniej 4 godziny przed snem ze względu na możliwość zalegania w oskrzelach rozrzedzonej wydzieliny. Podczas leczenia zaleca się przyjmowanie zwiększonej ilości płynów. Przeciwwskazania: nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą, stan astmatyczny, fenyloketonuria, dzieci w wieku poniżej 2 lat – gdyż substancja czynna: acetylocysteina może wywołać niedrożność dróg oddechowych u dzieci w wieku poniżej 2 lat. Specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności dotyczące stosowania: pacjenci z astmą oskrzelową muszą być poddani ścisłej kontroli podczas leczenia acetylocysteiną ze względu na możliwość wystąpienia skurczu oskrzeli. W przypadku wystąpienia skurczu oskrzeli należy natychmiast przerwać stosowanie acetylocysteiny. U pacjentów w podeszłym wieku lub z niewydolnością oddechową należy zachować szczególną ostrożność ze względu na zmniejszoną zdolność do odkrztuszania wydzieliny. U pacjentów z problemami z odkrztuszaniem należy dodatkowo zastosować fizjoterapię oddechową (np. drenaż ułożeniowy). Leki mukolityczne mogą wywołać niedrożność dróg oddechowych u dzieci w wieku poniżej 2 lat. Z powodu cech fizjologicznych dróg oddechowych w tej grupie wiekowej zdolność odkrztuszania może być ograniczona. Dlatego nie należy stosować leków mukolitycznych u dzieci w wieku poniżej 2 lat. Natomiast ze względu na ilość substancji czynnej produktu leczniczego Mucofortin nie należy stosować u dzieci i młodzieży w wieku poniżej 18 lat. Zaleca się zachowanie ostrożności podczas stosowania produktu u pacjentów z chorobą wrzodową żołądka lub dwunastnicy w wywiadzie, zwłaszcza jeśli jednocześnie stosowane są inne leki o znanym działaniu podrażniającym błonę śluzową żołądka. Podczas stosowania acetylocysteiny bardzo rzadko notowano ciężkie działanie niepożądane dotyczące skóry, tj. zespół Stevensa-Johnsona i zespół Lyella. Należy poinformować pacjenta, aby w razie wystąpienia zmian na skórze lub błonach śluzowych natychmiast przerwał stosowanie acetylocysteiny i niezwłocznie zwrócił się do lekarza. Należy zachować ostrożność u pacjentów z nietolerancją histaminy i unikać u nich długotrwałego stosowania acetylocysteiny, ponieważ acetylocysteina wpływa na metabolizm histaminy i może wywołać objawy nietolerancji (np. ból głowy, zapalenie błony śluzowej nosa, świąd). W razie konieczności jednoczesnego stosowania acetylocysteiny i antybiotyków podawanych doustnie, leki te należy przyjmować w odstępie co najmniej 2 godzin (patrz punkt 4.5). Ten lek zawiera 183,4 mg sodu w każdej tabletce musującej, co odpowiada 9,17% maksymalnej, zalecanej przez WHO 2 g dobowej dawki sodu u osób dorosłych. Produkt zawiera aspartam, będący źródłem fenyloalaniny. Może być szkodliwy dla pacjentów z fenyloketonurią. Produkt zawiera izomalt, który w organizmie ulega hydrolizie do glukozy, mannitolu i sorbitolu. Pacjenci z zespołem złego wchłaniania glukozy-galaktozy nie powinni przyjmować produktu leczniczego. Nie stosować tego produktu leczniczego u pacjentów z rzadko występującą dziedziczną nietolerancją fruktozy.

MUCOFORTIN – Działania niepożądane

niezbyt często: zapalenie błony śluzowej jamy ustnej, wymioty, biegunka, ból brzucha, nudności, ból głowy, szumy uszne, reakcje nadwrażliwości, tachykardia, pokrzywka, wysypka, obrzęk naczynioruchowy, świąd, gorączka, niedociśnienie tętnicze, rzadko: niestrawność, skurcz oskrzeli, duszność; bardzo rzadko: wstrząs anafilaktyczny, reakcje anafilaktyczne lub rzekomo-anafilaktyczne, krwotok; częstość nieznana: obrzęk twarzy. Istnieją bardzo rzadkie doniesienia dotyczące zespołu Stevensa-Johnsona i rozwoju zespołu Lyella po leczeniu acetylocysteiną. W większości przypadków u pacjenta, u którego wystąpiły zmiany na skórze i błonach śluzowych, zastosowano co najmniej jeden dodatkowy produkt leczniczy. Jeśli na skórze lub błonach śluzowych wystąpią jakiekolwiek nowe zmiany, leczenie acetylocysteiną należy natychmiast przerwać. W przebiegu różnych badań obserwowano zmniejszoną agregację płytek krwi w obecności acetylocysteiny, ale obecnie nie jest możliwe ustalenie znaczenia klinicznego tego zjawiska.

Podmiot odpowiedzialny: Natur Produkt Pharma Sp. z o.o. ul. Podstoczysko 30, 07-300 Ostrów Mazowiecka.

Numer pozwolenia na dopuszczenie do obrotu: 21925.

Lek wydawany bez recepty

PKWIU
Rodzaj Lek OTC
EAN 5909991141363
BLOZ_07 3020721