Astaksantyna w cukrzycy

Astaksantyna to niezwykle silny antyoksydant, który nadaje czerwonawe zabarwienie m.in. łososiom, pstrągom, homarom, krewetkom i krabom. W przeciwieństwie do innych antyoksydantów, jej struktura pozwala na umiejscowienie w dwuwarstwowej błonie komórkowej przez co chroni błonę komórkową, białka oraz DNA przed szkodliwym działaniem wolnych rodników. Astaksntyna jest 800 x aktywniejsza niż koenzym Q10, 550 x aktywniejsza niż witamina E oraz  40 x aktywniejsza niż beta karoten.

Jak odkryto astaksantynę?

Haematoccocus pluvialis jest mikroalgą zamieszkującą skalne jeziorka Archipelagu Sztokholmskiego. W niesprzyjających warunkach środowiska, kiedy wodne oczka wysychają, jest w stanie wytworzyć niezwykle odporną formę, zdolną do przetrwania w palących promieniach słońca. Jej ściany komórkowe grubieją, w obrębie komórki akumulują się tłuszcze i wytwarzana jest astaksantyna. Astaksantyna chroni jądro komórkowe i inne organelle oraz składniki odżywcze przed utlenieniem pod wpływem promieniowania UV. Dzięki niej alga jest w stanie przetrwać długie okresy suszy i surowe warunki klimatyczne.

Astaksantyna a metabolizm w cukrzycy

Astaksantyna redukuje toksyczność glukozy

Zapobiega nieenzymatycznej glikozylacji, czyli wiązaniu się glukozy z proteinami i powstawaniu produktów AGE (advanced glycation end-products) oraz degeneracji błon mitochondrialnych. Ogranicza powstawanie sorbitolu, który pojawia się w obecności znacznego stężenia glukozy i wolnych rodników.

Astaksantyna chroni komórki Beta trzustki

Przeciwdziała niszczącemu oddziaływaniu wolnych rodników na wrażliwe tkanki, szczególnie te, które mają chorobowo upośledzoną zdolność do regeneracji.

Astaksantyna ogranicza powikłania w cukrzycy

Przeciwdziała powikłaniom w cukrzycy, wywołanym przez AGE, związanym m.in. z glikozylacją mieliny w komórkach nerwowych, odkładaniem płytek miażdżycowych w naczyniach krwionośnych oraz złogów AGE w kłębuszkach nerkowych. Ma również wpływ na powstawanie zmarszczek, bezpłodność i zaćmę.

Produkty z astaksantyną

Astaxantynę znajdziesz w produktach takich jak: Astaxin, AstaxKrill, NucleVital.